fbpx

Dünya Sağlık Örgütü sağlığı “yalnızca hastalık ve sakatlığın olmaması değil, fiziksel, zihinsel ve sosyal açıdan tam bir iyilik halidir” şeklinde tanımlıyor.

Kendimize iyi bakmanın ve sağlığımızı korumanın yollarından bazıları ise şunlar:

1. Bol Su İç : Vücudumuzun büyük bir kısmı sudan oluşuyor. Hayati fonksiyonlarımızın düzgün çalışabilmesi ve kilo kontrolü için su tüketimine dikkat etmek çok önemlidir.

Günlük su ihtiyacınızı hesaplamak için [bu hesaplayıcıya](https://neseugur.com/gunluk-su-ihtiyaci-hesaplama/) göz atabilirsiniz.

Su tüketimini artırmak içinse [bu ipuçlarına](https://neseugur.com/su-tuketimimi-nasil-arttirabilirim/) göz atabilirsiniz.

2. Uykunu Düzenle : Kaliteli ve yeterli uyku, vücudun dinlenmesi ve kendini yenilemesi için elzemdir. Günlük 6-8 saatlik uyku yetişkinler için önerilir. Uyku kaliteniz, bir sonraki gün beslenme alışkanlıklarınızı da etkiler. Yetersiz uyuduğunuz bir günde daha fazla atıştırma ve yeme isteği duyduğunuzu fark ettiniz mi? Uyku kalitenizi arttırmak ve uykuya geçişinizi kolaylaştırmak için melisa, passiflora veya papatya içeren bir çay içebilir, ılık bir duş alabilir veya lavanta yağı kullanabilirsiniz. Ayrıca, uyumadan en az bir saat önce ekranların mavi ışığını kesmek de uyku kalitenizi arttırabilir.

3. Hareket Et : Egzersiz ve sağlıklı bir yaşam ayrılmaz bir ikilidir. Gün içerisinde hareketli olmaya özen gösterin. HIIT egzersizleri, cardio, ağırlık antrenmanları, pilates, dans, yüzme gibi sizin için en sürdürülebilir olan egzersizleri hayatınıza dahil edin. Bir her zaman sıfırdan büyüktür. Gün içerisinde küçük yürüyüşler ekleyin. Daha dengeli bir kan şekeri için akşam yemeklerinin ardından 1 saatlik yürüyüşler ekleyebilirsiniz. Ek olarak mental sağlığınız için de hareket etmek oldukça kıymetlidir.

4. Stresini Yönet : Sağlığınızı sürdürebilmeniz, sistemlerinizin düzgün bir şekilde işleyebilmesi için stresinizi yönetmeyi öğrenmelisiniz. Tüm hastalıkların altında yatan en önemli nedenlerden bir tanesi ne yazık ki yönetilemeyen stres. Meditasyon ve yogayı deneyebilirsiniz. Nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Egzersiz, doğru beslenme, kaliteli uyku da stres yönetiminde etkilidir.

5. Doğru Beslen : Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmek kendiniz için yapabileceğiniz en kıymetli ve önemli değişikliklerden bir tanesidir. Hem kendinizi daha iyi hissetmenizi, hem de enerjinizin yükselmesini sağlayacaktır. Gökkuşağı şeklinde bir beslenme modelini hayatınıza katın. Rengarenk sebze ve meyveleri beslenmenizden eksik etmeyin. İşlenmiş, şekerli ve paketli gıdaları tüketmemeye çalışın. Asitli, gazlı içecekleri tüketmeyin. Rafine karbonhidratlar yerine tam tahılları tercih edin.

Kendinize iyi bakın ve sağlığınızı önemseyin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This field is required.

This field is required.