fbpx

Sağlıklı yaşam, sürdürülebilir beslenme.

Ergenlik; fiziksel, biyokimyasal, ruhsal ve sosyal yönden hızlı büyüme, gelişme ve olgunlaşma süreçleriyle çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemidir.

Bebeklikten sonra hayattaki ikinci en hızlı büyüme aşamasıdır. Bu dönemdeki büyüme atılımı ve fiziksel değişiklikler, iştah artışının yanı sıra birçok besine ve enerjiye olan ihtiyacın artmasına da neden olur. Bu dönemde kazanılan beslenme alışkanlıkları ve yapılan besin seçimleri yaşam boyu devam edebilecek bir beslenme şeklinin temelini oluşturur. Özellikle bu dönemde diyete oldukça eğilimlidirler. Fakat genelde kısıtlayıcı bir şekilde yapılarak sonrasında yetersiz beslenme ya da kötü beslenme şekli ile ilerleyen yıllarda osteoporoz, obezite, hiperlipidemi, cinsel gelişimde gecikme, kalp-damar hastalıkları ve kanser gibi büyük sorunlara neden olabilmektedir. Bu yüzden bireysel olarak yeterli , dengeli ve sağlıklı bir beslenme programıyla ilerlemeyi, sağlıklı beslenme alışkanlıkların kazandırılmasını hedeflemekteyiz.

Neden Danışmanlık Almalıyım?

Ulaşmak istediğiniz beslenme ve yaşam tarzı hedefleri ne olursa olsun, başlangıçtan yolun sonuna kadar, motivasyonunuzu yüksek tutabilmek ve yolunuza çıkan engelleri aşabilmek için sizinle beraber çalışacağım.

Süreç Nasıl İlerliyor

Sıkça Sorulan Sorular

Kişiden kişiye değişmekle birlikte Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği ve sağlıklı olarak kabul gören kilo kaybı haftalık olarak 0,5-1 kg ile aylık 2-4 kilogram aralığındadır.

Dünya Sağlık Örgütü, vücut kitle indeksinin 18.5 ile 24.9 arasındaki değeri ideal kilo olarak kabul etmektedir. 

 

Fakat;

  • Kendinizi iyi hissettiğiniz kilo ideal kilonuzdur. Kendinizi daha sağlıklı ve zinde hissedersiniz.
  • Rahat hareket edebildiğiniz, hareketlerinizi kısıtlamayan kilo ideal kilonuzdur.
  • Sağlık sorunları riskinizin azaldığı kilo ideal kilonuzdur.

İdeal kilonuzu belirlemede BKI tek başına yeterli değildir. Vücut ağırlığı bir bütün şeklinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Hormon seviyeleriniz, kan bulgularınız, hayat standartlarınız, yağ ve kas yüzdeniz gibi birçok etken göz önünde bulundurulmalıdır. Herkesin ideal kilosu, kendisine özeldir.

Vücut kitle indeksi, kilonuzun sağlıklı aralıklarda olup olmadığını hesaplamak için boyunuzu ve kilonuzu kullanan bir ölçüdür. BKI hesaplaması, bir yetişkinin kilogram cinsinden ağırlığını, metre cinsinden boyunun karesine bölerek yapılmaktadır.

 

  • 18,5 kg/m²’ in altında – zayıf aralıktasınız
  • 18,5 kg/m² ile kg/m² 24,9 aralığında – sağlıklı kilo aralığındasınız
  • 25 kg/m² ile 29,9 kg/m² arasında – sağlıklı olan kilonuzun üzerindesiniz, fazla kilolarınız bulunmakta.
  • 30 kg/m² veya üzeri – obez aralığında değerlendirilmektedir.

BKI, obezitenin değerlendirilmesinde kullanılabilmektedir. Ancak tek başına BKI yeterli olmamakta, kas, kemik, yağ ve diğer dokuların miktarı gibi vücut kompozisyonu hakkında gerçek bilgi sağlamamaktadır.

Vücudumuzun yaklaşık %60’ı sudan oluşmaktadır. Günlük sıvı ihtiyacınızı ”Ağırlığınız x 30-35 mL” şeklinde hesaplayabilirsiniz. Yaklaşık olarak 8-12 bardak aralığında su tüketimi ideal sayılmaktadır. Yaz aylarında, egzersiz yapılan zamanlarda, sauna hamam gibi aktiviteler sonrasında bu miktar artabilmektedir.

Böyle bir beslenme zorunluluğu bulunmamaktadır. Sizin yaşam şeklinize, standartlarınıza, ihtiyaçlarınıza, beslenme alışkanlıklarınıza yönelik bir beslenme planlaması yapmaktayız.

Çok az yemek yemek her zaman kilo vermek ile sonuçlanmaz. Aksine vücudunuzun istediği, ihtiyaç duyduğu enerjiyi vermezseniz metabolizmanızı yavaşlatır ve verdiğiniz enerjiyi de depolamaya yönlendirirsiniz.

Küçük adımlarla kocaman bir değişim

Hemen şimdi randevu oluştur