Sağlıklı yaşam, sürdürülebilir beslenme.

Kilo alma süreçleri her ne kadar kulağa kolay gelse de aslında kilo verme süreçlerinden çok daha uzun ve zorlayıcı olabiliyor. Hedefimiz sağlıklı yağ + protein + karbonhidrat dengesini kurarak bu süreci sizler için kolaylaştırmak.

Sağlıklı kilo alımı sürecinizde, yeme bozukluğu ve zayıf bünye gibi zorlukların üstesinden gelmek için bireyselleştirilmiş ve kapsamlı bir yaklaşım sunuyorum. Bu danışmanlık hizmeti, sadece beslenme planlarınızı değil, aynı zamanda bu süreçte karşılaşabileceğiniz zihinsel ve duygusal zorlukları da ele alır. Kilo alımı yolculuğunuzda sizi desteklemek için beslenme danışmanlığının yanı sıra, yaşam tarzı değişiklikleri, stres yönetimi teknikleri ve olumlu vücut imajı geliştirme gibi konularda da rehberlik ediyorum. Amacım, sadece kilo almanıza yardımcı olmak değil, aynı zamanda sağlıklı alışkanlıklar geliştirerek yaşam kalitenizi artırmak ve bu değişiklikleri kalıcı hale getirmektir.

Neden Danışmanlık Almalıyım?

Ulaşmak istediğiniz beslenme ve yaşam tarzı hedefleri ne olursa olsun, başlangıçtan yolun sonuna kadar, motivasyonunuzu yüksek tutabilmek ve yolunuza çıkan engelleri aşabilmek için sizinle beraber çalışacağım.

Süreç Nasıl İlerliyor

Sıkça Sorulan Sorular

Kişiden kişiye değişmekle birlikte Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği ve sağlıklı olarak kabul gören kilo kaybı haftalık olarak 0,5-1 kg ile aylık 2-4 kilogram aralığındadır.

Dünya Sağlık Örgütü, vücut kitle indeksinin 18.5 ile 24.9 arasındaki değeri ideal kilo olarak kabul etmektedir. 

 

Fakat;

  • Kendinizi iyi hissettiğiniz kilo ideal kilonuzdur. Kendinizi daha sağlıklı ve zinde hissedersiniz.
  • Rahat hareket edebildiğiniz, hareketlerinizi kısıtlamayan kilo ideal kilonuzdur.
  • Sağlık sorunları riskinizin azaldığı kilo ideal kilonuzdur.

İdeal kilonuzu belirlemede BKI tek başına yeterli değildir. Vücut ağırlığı bir bütün şeklinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Hormon seviyeleriniz, kan bulgularınız, hayat standartlarınız, yağ ve kas yüzdeniz gibi birçok etken göz önünde bulundurulmalıdır. Herkesin ideal kilosu, kendisine özeldir.

Vücut kitle indeksi, kilonuzun sağlıklı aralıklarda olup olmadığını hesaplamak için boyunuzu ve kilonuzu kullanan bir ölçüdür. BKI hesaplaması, bir yetişkinin kilogram cinsinden ağırlığını, metre cinsinden boyunun karesine bölerek yapılmaktadır.

 

  • 18,5 kg/m²’ in altında – zayıf aralıktasınız
  • 18,5 kg/m² ile kg/m² 24,9 aralığında – sağlıklı kilo aralığındasınız
  • 25 kg/m² ile 29,9 kg/m² arasında – sağlıklı olan kilonuzun üzerindesiniz, fazla kilolarınız bulunmakta.
  • 30 kg/m² veya üzeri – obez aralığında değerlendirilmektedir.

BKI, obezitenin değerlendirilmesinde kullanılabilmektedir. Ancak tek başına BKI yeterli olmamakta, kas, kemik, yağ ve diğer dokuların miktarı gibi vücut kompozisyonu hakkında gerçek bilgi sağlamamaktadır.

Vücudumuzun yaklaşık %60’ı sudan oluşmaktadır. Günlük sıvı ihtiyacınızı ”Ağırlığınız x 30-35 mL” şeklinde hesaplayabilirsiniz. Yaklaşık olarak 8-12 bardak aralığında su tüketimi ideal sayılmaktadır. Yaz aylarında, egzersiz yapılan zamanlarda, sauna hamam gibi aktiviteler sonrasında bu miktar artabilmektedir.

Böyle bir beslenme zorunluluğu bulunmamaktadır. Sizin yaşam şeklinize, standartlarınıza, ihtiyaçlarınıza, beslenme alışkanlıklarınıza yönelik bir beslenme planlaması yapmaktayız.

Çok az yemek yemek her zaman kilo vermek ile sonuçlanmaz. Aksine vücudunuzun istediği, ihtiyaç duyduğu enerjiyi vermezseniz metabolizmanızı yavaşlatır ve verdiğiniz enerjiyi de depolamaya yönlendirirsiniz.

Küçük adımlarla kocaman bir değişim

Hemen şimdi randevu oluştur